Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh Specifikationer
(2024 - ) - år 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | Zafira Life - 2025 Facelift |
| Kaross : | Bus |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Engine Type : | Elbil |
| Elmotor total effekt : | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Elmotor total vridmoment : | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Hästkrafter : | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Vridmoment : | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | SSM - Separately Excited Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
1 hastigheter Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Räckvidd (WLTP): | 132 miles / 213 km | ||||||||||||
| Genomsnittlig Energiförbrukning WLTP: | 2.51 miles/ kWh (24.8 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Batterityp : | Lithium-ion | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Supercharger-laddare : | 100.0 kW | ||||||||||||
| Batterikapacitet : | 50.0 kWh | ||||||||||||
| CO2 utsläpp WLTP : | 0 g/km (Opel) | ||||||||||||
|
|
| Topphastighet : | 81 Mph / 130 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 13.1 s |
| EU-körbuller : | 68 dB |
|
|
| Axelavstånd : | 128.94 tum / 327.5 cm |
| Längd : | 209.88 tum / 533.1 cm |
| Bredd : | 79.13 tum / 201.0 cm |
| Bredd med speglar : | 86.77 tum / 220.4 cm |
| Höjd : | 74.41 tum / 189.0 cm |
| Spårbredd fram : | 64.06 tum / 162.7 cm |
| Spårbredd bak : | 62.99 tum / 160.0 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4367 lbs / 1981 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 14.6 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 9 platser |
| Bagageutrymme : | - |
| Bagageutrymme första raden : | 173 cu-ft / 4900 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Framdäcken : | 225/55 R17 | ||
| Bakdäck : | 225/55 R17 | ||
| Svängdiameter : | 42.3 feet / 12.9 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Semi-independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh?
Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 13.1 sekunder och har en topphastighet på 130 km/h / 81 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2024 Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh?
En 2024 Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh har 136 PS / 134 bhp / 100 kW.
Hur mycket väger en Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh?
Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh väger 1981 Kg / 4367 lbs.
Vad är Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh elräckvidd?
Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh elräckvidd är 213 Km / 132 miles WLTP.
Vilken motor har Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh?
Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh har 1 elektrisk(a) motor(er) SSM - Separately Excited Synchronous Motor.
Vilka är måtten på Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh?
Opel Zafira Life 2025 XL Electric 50 kWh är 209.88 tum / 533.1 cm lång, 79.13 tum / 201.0 cm bred och 74.41 tum / 189.0 cm hög, med en hjulbas på 128.94 tum / 327.5 cm.

-5e3fc2daa13c7c628e.jpg)
-Avant-2.jpg)
-Cabrio-2.jpg)





-1.jpg)
