Yamaha FZ8 Specs
(2011)
Key Specs
In-line four, four-stroke
103 HP
104.73 PS / 77 kW
104.73 PS / 77 kW
40 MPG
5.91 L/100 km
48 MPG UK
5.91 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
485 lbs
/ 220.9 kg
/ 220.9 kg
Yamaha FZ8 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ8 |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha FZ8 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Length | 2,141 mm (84.3 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,064 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. hydraulic discs |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 220.9 kg (487.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Fork, 5.1-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm, Linked monoshock with spring preload adjustment, 5.1-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha FZ8 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 779.00 ccm (47.53 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 53.6 mm (2.7 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 104.73 HP (76.4 kW) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | 3.80 litres (4.02 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc coil spring |
| Driveline | O-ring chain |
Yamaha FZ8 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.91 litres/100 km (16.9 km/l or 39.80 mpg) |
| CO2 emissions | 137.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Three-way catalyst technology |
Yamaha FZ8 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI: Transistor Controlled Ignition with 32-bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FZ8 has?
The Yamaha FZ8 has 104.73 HP (76.4 kW) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha FZ8?
The Yamaha FZ8 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ8 has?
The Yamaha FZ8 has 6 gears.
The Yamaha FZ8 has 104.73 HP (76.4 kW) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha FZ8?
The Yamaha FZ8 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ8 has?
The Yamaha FZ8 has 6 gears.