Vent X-Rude Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
118 MPG
1.99 L/100 km
142 MPG UK
1.99 L/100 km
142 MPG UK
6-speed
Vent X-Rude General Information |
|
| Brand: | Vent |
| Model: | Vent X-Rude |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Vent X-Rude Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Semi-double cradle; steel twinspar |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | - |
| Length: | 2160 mm (85.0 inches) |
| Width: | - |
| Height: | - |
| Seat Height: | - |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | - |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | Wire-spoke wheels. Mitas Enduro tires. |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. CBS |
| Rear brakes: | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | - |
| Dry Weight: | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | Inverted fork 41 mm |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Swingarm, RSV16 monoshock |
| Rear Suspension Travel: | - |
Vent X-Rude Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | Minarelli engine |
| Fuel system: | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 124.7 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | - |
| Compression Ratio: | - |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | - |
| Maximum torque: | - |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Liquid |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | Double silencer |
| Gearbox: | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Chain (final drive) |
| Clutch type: | Slipper clutch |
| Driveline: | - |
Vent X-Rude Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 1.99 litres/100 km (50.3 km/l or 118.20 mpg) |
| CO2 emissions: | 46.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | Euro 5 |
Vent X-Rude Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | - |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | - |
| Lights: | - |
How much does a Vent X-Rude weighs?
The Vent X-Rude weighs 108.0 kg (238.1 pounds).
How many gears does a Vent X-Rude has?
The Vent X-Rude has 6 gears.
The Vent X-Rude weighs 108.0 kg (238.1 pounds).
How many gears does a Vent X-Rude has?
The Vent X-Rude has 6 gears.