Ducati ST 2 Specs
(2001)
Key Specs
V2, four-stroke
82 HP
83.00 PS / 61 kW
83.00 PS / 61 kW
137 Mph
220.0 km/h
220.0 km/h
6-speed
Ducati ST 2 General Information |
|
| Brand | Ducati |
| Model | Ducati ST 2 |
| Start year | 2001 |
| Year | 2001 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Ducati ST 2 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/60-ZR17 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3971 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 148 mm (5.8 inches) |
Ducati ST 2 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 944.00 ccm (57.60 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 83.00 HP (60.6 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Ducati ST 2 Performance |
|
| Top Speed | 220.0 km/h (136.7 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Ducati ST 2 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ducati ST 2 has?
The Ducati ST 2 has 83.00 HP (60.6 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Ducati ST 2?
The Ducati ST 2 top speed is 220.0 km/h (136.7 mph).
How much does a Ducati ST 2 weighs?
The Ducati ST 2 weighs 209.0 kg (460.8 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati ST 2?
The Ducati ST 2 seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati ST 2 has?
The Ducati ST 2 has 6 gears.
The Ducati ST 2 has 83.00 HP (60.6 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Ducati ST 2?
The Ducati ST 2 top speed is 220.0 km/h (136.7 mph).
How much does a Ducati ST 2 weighs?
The Ducati ST 2 weighs 209.0 kg (460.8 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati ST 2?
The Ducati ST 2 seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati ST 2 has?
The Ducati ST 2 has 6 gears.