Aprilia SR 50 Factory Specs
(2014)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
5 HP
5.36 PS / 4 kW
5.36 PS / 4 kW
Automatic
Aprilia SR 50 Factory General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia SR 50 Factory |
| Start year | 2014 |
| Year | 2014 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-year unlimited-mileage warranty. |
Aprilia SR 50 Factory Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Split single cradle frame in high tensile strength steel tube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Length | 1,860 mm (73.2 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Five spoke light alloy wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/60-13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/60-13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.20 litres (0.32 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic fork, |
| Front Suspension Travel | 90 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Engine unit acting as swingarm |
| Rear Suspension Travel | 70 mm (2.8 inches) |
Aprilia SR 50 Factory Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | Reed valve |
| Fuel system | Injection. EFI low flow injector. Direct injection system External opening, SMD 8 micron medium spray. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 5.36 HP (3.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 4.70 Nm (0.5 kgf-m or 3.5 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump forced lubrication system with mechanical pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic centrifugal dry clutch |
| Driveline | V belt. Continuous automatic variator . |
Aprilia SR 50 Factory Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia SR 50 Factory Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia SR 50 Factory has?
The Aprilia SR 50 Factory has 5.36 HP (3.9 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia SR 50 Factory?
The Aprilia SR 50 Factory seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia SR 50 Factory has?
The Aprilia SR 50 Factory has Automatic gears.
The Aprilia SR 50 Factory has 5.36 HP (3.9 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia SR 50 Factory?
The Aprilia SR 50 Factory seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia SR 50 Factory has?
The Aprilia SR 50 Factory has Automatic gears.