Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic Specs
(2023 - 2025) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025Key Specs
2995 cm3
381 PS / 280 kW
600 Nm
250 km/h
2.1 L/100 km
135 MPG UK
|
|
| Generation : | Touareg 3 - 2023 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | DCBE |
| Fuel type : | Plug-in Hybrid / Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 182.8 cu-in / 2995 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.33 x 3.5 inches 84.5 x 89.0 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 11.2 |
| Horsepower : |
335 HP / 340 PS / 250 kW @ 6400 rpm |
| Maximum torque : |
331 lb-ft / 450 Nm @ 1340-5300 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Sequential Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 376 HP / 381 PS / 280 kW |
| Total System Torque : | 442 lb-ft / 600 Nm |
| Total electric power : | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Number of electric engines: | 1 |
| Gearbox Electric Engine Power: | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
|
|||||||||||||||||
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
112 MPG 2.1 L/100 km 135 MPG UK |
||||||||||||||||
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Range (WLTP): | 32 miles / 51 km | ||||||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 2.63 miles/ kWh (23.6 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Battery capacity : | 17.9 kWh | ||||||||||||||||
| Net battery capacity : | 14.3 kWh | ||||||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 47 g/km (Volkswagen) | ||||||||||||||||
| Emission standard : | Euro 6e - WLTP | ||||||||||||||||
| Catalytic converter : | Particle Filter | ||||||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 114.29 inches / 290.3 cm |
| Length : | 192.99 inches / 490.2 cm |
| Width : | 78.11 inches / 198.4 cm |
| Width with mirrors : | 86.34 inches / 219.3 cm |
| Height : | 67.4 inches / 171.2 cm |
| Front Axle : | 65.51 inches / 166.4 cm |
| Rear Axle : | 66.18 inches / 168.1 cm |
| Approach angle (deg) : | 22.3° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 17.1° |
| Departure angle (deg) : | 22.8° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 7716 lbs / 3500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.322 |
| Curb Weight : | 5386 lbs / 2443 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 23.5 cu-ft / 665 L |
| Trunk / Boot First Row : | 59.2 cu-ft / 1675 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R18 | ||
| Front Wheels Width : | 8.0" | ||
| Rear Wheels Width : | 8.0" | ||
| Turning circle : | 40 feet / 12.2 m | ||
| Front Suspension : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic?
The Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.9 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 250 km/h / 155 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic have?
The 2023 Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic has 381 PS / 376 bhp / 280 kW.
How much does a Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic weighs?
The Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic weighs 2443 Kg / 5386 lbs.
What is the Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic gas mileage?
The Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic gas mileage is 112 MPG / 2.1 L/100 km / 135 MPG UK Combined WLTP.
What is the Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic electric range?
The electric range of Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic is 51 Km / 32 miles WLTP
What engine is in Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic?
The Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic has a V 6, Hybrid / Petrol engine with 2995 cm3 / 182.8 cu-in capacity. The Volkswagen Touareg 3 2023 3.0 V6 eHybrid 4MOTION Tiptronic also have 1 electric engine(s) .




-1.jpg)


-1.jpg)
