Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC Specs
(2023 - 2024) - Technical Specifications for Years 2023, 2024Key Specs
2999 cm3
510 PS / 375 kW
750 Nm
250 km/h
0.8 L/100 km
353 MPG UK
|
|
| Generation : | W223 |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | M 256.930 |
| Fuel type : | Plug-in Hybrid / Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 183 cu-in / 2999 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.64 inches 83.0 x 92.4 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 10.5 |
| Horsepower : |
362 HP / 367 PS / 270 kW @ 5500-6100 rpm |
| Maximum torque : |
368 lb-ft / 500 Nm @ 1600-4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
9 speed Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 503 HP / 510 PS / 375 kW |
| Total System Torque : | 553 lb-ft / 750 Nm |
| Total electric power : | 148 HP / 150 PS / 110 kW |
| Total electric torque : | 324 lb-ft / 440 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Transmission Electric Engine Power: | 148 HP / 150 PS / 110 kW |
|
|||||||||||||
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
294 MPG 0.8 L/100 km 353 MPG UK |
||||||||||||
| Fuel Tank Capacity : |
17.7 gallons 67 L 14.7 UK gallons |
||||||||||||
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 62 miles / 99 km | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 60.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 28.6 kWh | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 21.5 kWh | ||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 18 g/km (Mercedes Benz) | ||||||||||||
| Emission standard : | Euro 6d - WLTP | ||||||||||||
| Catalytic converter : | Particle Filter | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 133.7 inches / 339.6 cm |
| Length : | 215.31 inches / 546.9 cm |
| Width : | 76.93 inches / 195.4 cm |
| Width with mirrors : | 83.03 inches / 210.9 cm |
| Height : | 59.45 inches / 151.0 cm |
| Front Axle : | 65.16 inches / 165.5 cm |
| Rear Axle : | 66.26 inches / 168.3 cm |
| Ground clearance : | 5.12 inches / 13.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 5842 lbs / 2650 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.2 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 11.5 cu-ft / 325 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R19 | ||
| Front Wheels Width : | 8.5" | ||
| Rear Wheels Width : | 8.5" | ||
| Turning circle : | 44 feet / 13.4 m | ||
| Front Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC?
The Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.1 seconds and has a top speed of 250 km/h / 155 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC have?
The 2023 Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC has 510 PS / 503 bhp / 375 kW.
How much does a Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC weighs?
The Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC weighs 2650 Kg / 5842 lbs.
What is the Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC gas mileage?
The Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC gas mileage is 294 MPG / 0.8 L/100 km / 353 MPG UK Combined WLTP.
What is the Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC electric range?
The electric range of Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC is 99 Km / 62 miles WLTP
What engine is in Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC?
The Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC has a Inline 6, Hybrid / Petrol engine with 2999 cm3 / 183 cu-in capacity. The Mercedes Benz Z223 Maybach S 580e 4MATIC 9G-TRONIC also have 1 electric engine(s) .


-(ab-03-23)-36.jpg)





