Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC Specs
(2023 - 2024) - Technical Specifications for Years 2023, 2024Key Specs
2989 cm3
390 PS / 287 kW
750 Nm
250 km/h
6.3 L/100 km
45 MPG UK
|
|
| Generation : | W223 |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | OM 656.830 |
| Fuel type : | Mild Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 182.4 cu-in / 2989 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 3.72 inches 82.0 x 94.4 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
362 HP / 367 PS / 270 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
553 lb-ft / 750 Nm @ 1350-2800 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
9 speed Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 385 HP / 390 PS / 287 kW |
| Total System Torque : | 553 lb-ft / 750 Nm |
| Total electric power : | 23 HP / 23 PS / 17 kW |
| Total electric torque : | 184 lb-ft / 250 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Gearbox Electric Engine Power: | 23 HP / 23 PS / 17 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Range (WLTP): | 641 miles / 1031 km |
| Fuel Tank Capacity : |
17.2 gallons 65 L 14.3 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
6.6 gallons 25 L 5.5 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 164 g/km (Mercedes Benz) |
| Emission standard : | Euro 6d - WLTP |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.0 s |
|
|
| Wheelbase : | 122.28 inches / 310.6 cm |
| Length : | 203.9 inches / 517.9 cm |
| Width : | 76.93 inches / 195.4 cm |
| Width with mirrors : | 83.03 inches / 210.9 cm |
| Height : | 59.17 inches / 150.3 cm |
| Front Axle : | 65.16 inches / 165.5 cm |
| Rear Axle : | 66.26 inches / 168.3 cm |
| Ground clearance : | 5.12 inches / 13.0 cm |
| Approach angle (deg) : | 14.7° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 10.8° |
| Departure angle (deg) : | 15.9° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4630 lbs / 2100 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.24 |
| Curb Weight : | 4685 lbs / 2125 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.1 cu-ft / 540 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 285/40 R19 | ||
| Front Wheels Width : | 8.5" | ||
| Rear Wheels Width : | 10.0" | ||
| Turning circle : | 41 feet / 12.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent Double wishbone. Air Suspension. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Air Suspension. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC?
The Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.0 seconds and has a top speed of 250 km/h / 155 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC have?
The 2023 Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC has 390 PS / 385 bhp / 287 kW.
How much does a Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC weighs?
The Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC weighs 2125 Kg / 4685 lbs.
What is the Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC gas mileage?
The Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC gas mileage is 37 MPG / 6.3 L/100 km / 45 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC?
The Mercedes Benz W223 Class S 450d 4MATIC 9G-TRONIC has a Inline 6, Diesel engine with 2989 cm3 / 182.4 cu-in capacity.

-(ab-03-23)-36.jpg)





--2.jpg)

-b48b2be57de71479df.jpg)
